Vyšehrad

Zeleň
Kontakty


Praha 2





Přístupnost objektů
Obtížný povrch ANO Obtížný sklon ANO Bezbariérový vstup hlavním vchodem ANO Bezbariérový vstup bočním vchodem NE Schody ANO Točité schodiště NE Výtah běžný NE Plošina nebo výtah jen pro osoby s omezenou schopností pohybu NE Ližiny nebo rampa NE Úzké dveře nebo průjezdy NE Přístupná toaleta ANO Částečně přístupná toaleta NE Nepřístupná toaleta ANO

Popis:

mapa vysehradVyšehrad, spojený s vládou prvních Přemyslovců i dávnými pověstmi o kněžně Libuši či o bájném koni Šemíkovi, tvoří jednu z dominant pražské krajiny. Za barokními hradbami se skrývá hned několik parkových ploch s rozličnou náladou, které vyplňují prostor mezi starobylými stavbami a kapitulními domy s malebnými dvorky. Vyšehrad neposkytuje pouze překrásné výhledy na Vltavu a kulturní hostinu, ale má nebývalou schopnost navodit v člověku pocit klidu a duchovního rozpoložení.

Kudy do parku:

Vyšehrad nemá bohužel ideální přístupovou trasu, ovšem pro jeho neopakovatelný půvab stojí za to překonat občasná převýšení i nerovný terén.
Nejvýhodnější možností je dojet až přímo do areálu autem a zaparkovat před budovou Jedličkova ústavu (mezi Leopoldovou a Táborskou bránou) na malém parkovišti s vyhrazeným místem.
Ti, co zvolí hromadnou dopravu, mohou využít zvláštní autobusovou linku H1, vystoupit na zastávce Jedličkův ústav v ulici Mikuláše z Husi a pokračovat ulicí Na Pankráci k Táborské bráně. Chodníky mají v tomto úseku vhodné nájezdy i přiměřeně kvalitní povrch, ulice se svažuje táhle, ale vcelku mírně ve sklonu 5 – 6 %.
Do blízkosti Vyšehradu lze také přicestovat metrem na trase C. Ve stanici je však nutné vystoupit na nástupišti směrem z centra, které se nachází v uliční úrovni. (Stanice Vyšehrad má peróny rozdělené tratí, protilehlé nástupiště není bezbariérově přístupné. Tomu, kdo cestuje opačným směrem do centra, se tedy vyplatí přejet až do stanice I. P. Pavlova a jednu zastávku se vrátit.) Přímá rampa, jež vede od východu z metra do přilehlého parčíku, má čtyři úseky s dostatečnými mezipodestami. (Rozměry rampy: sklon 8 %, délka 4x 640 cm, šířka 167 cm, oboustranné madlo výška 92 cm). Asfaltka s občasným sklonem vede zelení do ulice Na Bučance, která má v křížení s komunikací Lumírova nepříjemný přechod kombinující podélný sklon 8 % s příčným až 10 %. U Táborské brány tvořící vstup do zevního barokního opevnění Vyšehradu čeká na návštěvníka s omezenou hybností další obtíž v podobě hrbolaté dlažby s velkými kostkami. Dále cesta pokračuje už v areálu Vyšehradu ulicí V Pevnosti po dlážděném chodníku s maloformátovou dlažbou, občasnými nerovnostmi a mírným příčným sklonem až k Leopoldově bráně, kde je opět na krátkém úseku špatná dlažba z kočičích hlav. Leopoldova brána je však krásná stavba s centrálním průjezdem a postranními průchody pro pěší, zdobená sloupy a štítem se znaky. Stojí tedy za to alespoň na chvíli pozvednout zrak od chodníku a pokochat se krátce touto barokní nádherou.
Jen pár metrů za Leopoldovou branou se nachází odbočka do ulice Soběslavova. Má dlážděný povrch a hned z kraje stoupá ve sklonu 15 % v délce přibližně dvaceti metrů k velkému a nápaditému hřišti pro děti s tématikou starých českých pověstí. Kdo pokračuje ulicí dále, dospěje k centrálnímu prostoru Královské a knížecí akropole.

Královská a knížecí akropole (A)

Rozlehlá Královská a knížecí akropole na Vyšehradě je místem, kde kdysi stával přemyslovský hrad. Vzdušný a prosvětlený travnatý prostor mezi bazilikou sv. Petra a Pavla a Starým purkrabstvím prošel v letech 2002–2006 rozsáhlou úpravou. Rovná plocha parku je protkaná sítí kvalitních mlatových pěšin spojujících významné body. Obvodová cesta je dlážděná s úzkým asfaltovým pruhem, horší dlažba je však na spojce mezi Starým purkrabstvím a bazilikou.
Na území akropole se dochovaly zbytky základů dvou palácových staveb, torzo románského mostu spojujícího hrad s chrámem, objekt Starého purkrabství, budova bývalé strážní věže a dvě studny. Po válce sem navíc byla přemístěna Myslbekova sousoší znázorňující výjevy z českých dějin, která dokonale splynula s okolím.
Poslední revitalizace vrátila na Vyšehrad také jabloňový sad a vinice. Ty se pnou podél barokního opevnění za Starým purkrabstvím, kam z akropole stoupá přibližně třicetimetrová zpevněná cesta s maloformátovou dlažbou ve sklonu 15 %. Překrásný výhled na řeku za jistou námahu rozhodně stojí. Vyhlídka je obehnaná hradební zdí vysokou 85 cm.

Karlachovy sady (B)

Park nesoucí jméno svého zakladatele probošta Mikuláše Karlacha se rozprostírá mezi ulicemi V Pevnosti a K Rotundě. Dostupný je bez výraznějšího převýšení z akropole, ale v krátkém úseku za bazilikou sv. Petra a Pavla při přecházení ulice K Rotundě je třeba počítat s obtížným povrchem s kočičími hlavami.
Trasa od Leopoldovy brány ulicí V Pevnosti je trochu svízelnější. Cesta nejprve strměji padá kolem rotundy sv. Martina, a pak naopak ostře stoupá ulicí K Rotundě až k parku. Samotné sady mají pěkné mlatové pěšiny s rovným povrchem. Široké cesty lemují aleje lip. Dominantami parku je kamenná plastika sv. Jana Nepomuckého, novogotická studna a nově socha probošta Mikuláše Karlacha.

Štulcovy sady (C)

Pro návštěvníky s omezenou hybností jsou Štulcovy sady patrně nejhůře dostupným parkem Vyšehradu. Nachází se v severním cípu opevnění za budovou Nového proboštství. Nejrovnější přístupová trasa vede podél vstupu do baziliky sv. Petra a Pavla, mezi hradbami a zdí Vyšehradského hřbitova Štulcovou ulicí, která má povrch s hrubou dlažbou. Chodník je sice dlážděný malými kostkami, ale má nepříjemný příčný sklon až 5 %. V tomto místě jsou umístěny veřejné toalety s malou, avšak upravenou kabinou.
Dobrodružné a romantické povahy mohou zvolit náročnější trasu. Od rotundy sv. Martina lze po cestě s nekvalitním dlážděným povrchem a sklonem 20 % vystoupat k východním hradbám, podél nich pokračovat dlážděnou pěšinou s občasným sklonem až 8 %, pokochat se pohledem na Karlov a nakonec se spustit prudkou asfaltkou ve sklonu 22 % k Novému proboštství.
Parčík má komorní atmosféru, převažují v něm lípy a dominuje mu jezdecká socha sv. Václava. Plocha je rovná s dobrými mlatovými pěšinkami a obvodovou cestou s maloformátovou dlažbou, která se vpravo mírně svažuje až k dalšímu skvostnému vyhlídkovému místu na panorama Hradčan. Podél hradeb se však cesta vrací buď mlatovou spojkou s osmi schody přímo k soše sv. Václava, nebo dlážděným chodníkem se soustavou krátkých schodišť se třemi stupni. Ani přírodní amfiteátr Letní scéna, která se nachází v nejsevernější a zároveň nejmladší části opevnění – redanu, není bohužel přístupná. I sem vede schodišťová cesta s jedenácti stupni.
V areálu Vyšehradu je několik restaurací a občerstvení, přístupná je však pouze kavárna Citadela ve Starém purkrabství.

Veřejné WC V Pevnosti

  • umístěno v samostatném objektu v ulici V Pevnosti
  • přístup z ochozu přímo ke kabině
  • přístupná toaleta (dveře šířka 80 cm; kabina šířka 196 cm, hloubka 208 cm)
  • dostatečný prostor vedle mísy WC (šířka 120 cm)
  • WC mísa vybavena jedním sklopným a jedním pevným madlem
Galerie:
Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad   Vyšehrad
Související objekty:
Mapa