Praha 7
Popis:
Členité a rozmanité území Královské obory, kterou Pražané znají spíše pod názvem Stromovka, sestává z několika celků s odlišným rázem. Mezi pražskou zelení je výjimečná pestrou vegetací s množstvím exotických dřevin. Nabízí hojné vycházkové možnosti, pikniková zákoutí, dostatečný hrací prostor pro děti, cyklostezku i Psí louku. Jinými slovy, v největším pražském parku, který má rozlohu bezmála devadesát hektarů, si každý najde své oblíbené místo.
Kudy do parku:
Přístup do Stromovky od pražského Výstaviště vede po rovině. Tramvajová zastávka Výstaviště Holešovice, která se nachází nejblíže tomuto vstupu, však přístupná není. U ostrůvku chybí nájezd, obrubník je vysoký 7 cm.
Ti, co přijedou autem, mohou zaparkovat před areálem Výstaviště, kde je velké parkoviště s vyhrazenými místy přímo u vstupu do Tipsport arény.
Cesta do parku vede po asfaltové rovné silničce mezi tramvajovou smyčkou a Pavilonem AVU k Planetáriu.
Na jižní straně je vchodů do parku několik. Dva vstupy bez výraznějších terénních komplikací se nacházejí při křížení ulice Nad Královskou oborou s Čechovou a s Oveneckou. Od Letenského náměstí, kde je částečně přístupná tramvajová zastávka v obou směrech, to sem není více než pět set metrů.
Přístupová cesta do Stromovky z náměstí Pod Kaštany už strměji stoupá, cesta z Gotthardské ulice naopak příkře klesá. V obou místech jsou navíc značné nerovnosti.
Jižní část parku má vesměs svažitý charakter, ostatní plochy jsou rovinaté, pouze místy s mírným sklonem. Případné prudší úseky lze vždy obejít.
Stromovka byla vážně zasažena záplavami v roce 2002 a utrpěla patrně i výstavbou tunelu Blanka, jejíž vinou došlo k sesuvu půdy. Celé území parku, včetně povrchů cest, tedy prochází postupnou rekonstrukcí.
Stromovka – centrální prostor
Středovou část parku tvoří promenádní prostranství u budovy Šlechtovy restaurace a parková plocha vymezená hrázemi původního Rudolfova rybníka. Celá tato plocha je vůči okolnímu terénu snížená (přístupové cesty z promenády se svažují ve sklonu 10 – 15 %), pouze v jejím středu vyčnívá Dubový pahorek, který kdysi býval ostrůvkem pro ptactvo. Z rozsáhlého rybníka tu zbyla jen soustava vzájemně propojených jezírek, po jejichž obvodu se táhne nová mlatová pěšina. Ostatní cesty jsou převážně asfaltové a rovné. Hřiště při severní hrázi bývalého rybníka má přístupový chodník z nepříliš kvalitní dlažby a samotná hrací plocha je vysypaná štěrkem.
Promenáda u chátrající Šlechtovy restaurace je ozdobená velkými květinovými záhony. Po celém prostoru jsou podél kvalitní zpevněné cesty rovnoměrně rozmístěny lavičky.
Samotná Šlechtova restaurace neboli Dolní letohrádek patří mezi nejohroženější pražské památky a není v provozu. Neutěšený stav budovy, která bývala od dvacátých let 19. století vyhledávaným cílem při toulkách čerstvě zpřístupněným parkem, je důsledkem špatné poválečné péče, dvou požárů a povodně v roce 2002. Své jméno nese po Václavu Šlechtovi. Ten restauraci provozoval až do 2. světové války, po níž byl podnik znárodněn a v 60. letech pro havarijní stav zrušen.
Občerstvit se tu však přece jen lze, a to u kiosku se zahrádkou po levé straně „Šlechtovky". Přilehlé veřejné toalety jsou nepřístupné.
Stromovka – jižní svah
Jižní část parku, táhnoucí se podél Letné a Starého Bubenče, je ve svahu. V této části parku mají cesty také převážně asfaltový povrch, místy je však narušený prasklinami a zvlněním.
Podél ulice Nad Královskou oborou je soustava hřišť „Kaštánek" pro různé věkové skupiny dětí.
Místodržitelský letohrádek na jihozápadní vyvýšenině je pro běžné návštěvníky parku uzavřený. Původně gotický zámeček z 15. století, jenž má dnes podobu novogotickou, slouží jako Oddělení časopisů knihovny Národního muzea. Terasa zámečku se slunečními hodinami, veřejnosti přístupná, je přiměřeně schůdná po rovném chodníku s kamennou dlažbou a většími spárami. Výhled z terasy na celou Stromovku a vzdálený horizont Troje a Bohnic je nádherný. Od letohrádku vede hlavní asfaltová cesta dolů kolem dětského hřiště „Koníček" k promenádě. Sklon silnice je táhlý, ale vcelku mírný.
Stromovka – severní část
Severní část území, oddělená od zbytku Stromovky železniční tratí, je poklidná zóna se dvěma pěknými piknikovými místy s dřevěnými stoly a lavicemi, velkou provazovou prolézačkou pro děti a několika fitness prvky určenými dospělým. Všechny atrakce jsou však umístěné na travnaté ploše bez přístupových chodníčků a dětské hřiště má navíc štěrkový povrch.
Pěkná vycházková trasa se nabízí podél slepého ramene Vltavy, tzv. Malé říčky, lemované vrbami. Cesta s dobrým asfaltovým povrchem je rovná po celé délce. V ulici Za Elektrárnou je u mostu vedoucího na Císařský ostrov parkoviště bez vyhrazeného místa.