Praha 3
Vítkovský vrch s protáhlým hřebenem tvoří na pravém břehu Vltavy protiváhu pražskému Petřínu. Zarostlé stráně rámují vrcholovou holou plošinu s monumentální architekturou Národního památníku a jezdeckou sochou Jana Žižky, která je největší svého druhu v Evropě.
Vítkov je místo s neučesanou minulostí, působí mysticky až kafkovsky. Pro řadu Pražanů je stále spojen se socialismem a mauzoleem Klementa Gottvalda, přestože původní záměr velkolepé stavby byl zcela jiný. Měla být poctou účastníkům boje za vznik Československa, přičemž symbolický výkop provedl prezident Masaryk.
Ať už Žižkovský vrch vyvolává jakékoliv nálady, výhled na moře domů, kostelů a pražských věží je odsud neobyčejně působivý.
Většina přístupových cest k hlavní části parku, soustředěných kolem hřebene kopce, vede prudkým svahem. Nejmírnější je přístup od křižovatky ulic Hartigova a Pražačka. I tady je ale potřeba počítat se střídáním mírného stoupání a klesání.
Od přístupného ostrůvku autobusové zastávky Ohrada na ulici Koněvova vede přechod na chodník s upraveným nájezdem v ulici Pražačka. Ta se v táhlém oblouku stáčí doleva a dále tvoří hlavní osu parku.
Ulice Pražačka ze začátku stoupá v úseku přibližně padesáti metrů ve sklonu 10 %. V křížení s Kališnickou chybí bezbariérově upravený přechod, obrubník je vysoký 3 cm.
V místě, kde se Pražačka začíná stáčet, je asfaltová odbočka na dětské hřiště Vítek. Cesta s prudším sklonem je ale na hlavní ulici napojená obrubníkem bez vhodného nájezdu. Vhodnější přístup na hřiště je až dále z parkové části.
Rovinatá parková třída Pražačka, vedená páteřně na budovu Národního památníku, je lemovaná stromořadím a lavičkami. Po obou stranách silnice se táhnou široké asfaltové chodníky. Povrchy cest jsou po celé délce vcelku kvalitní, jen v některých místech je asfalt narušen prasklinami nebo zvlněním. Tyto úseky lze ale většinou obejít.
Dobrodružnější cesta k památníku vede souběžně s hlavní parkovou osou po pravé straně. Procházková stezka s asfaltovým povrchem a občasným sklonem do 10 % začíná přibližně v první čtvrtině Pražačky. Hned na začátku trasy je přes celou šířku cesty masivní prasklina a po několika metrech následuje krátký úsek sypaný štěrkem. Ti, co zvládnou počáteční obtíže, mohou pokračovat romantickou stezkou lemovanou akáty až k podchodu pod Pražačkou, kde je třeba vrátit se na hlavní parkovou třídu.
K samotnému památníku z většiny stran vedou schody, bezbariérový přístup je pouze z ulice Pražačka. Okolí památníku s jedinečnými vyhlídkovými místy je pokryto hladkou velkoformátovou dlažbou, z níž vyrůstá masivní žulový podstavec s jezdeckou sochou Jana Žižky.
Myšlenka ozdobit Vítkovský vrch pomníkem husitského vůdce vznikla v obrozenecké náladě už v druhé polovině 19. století, k její realizaci však došlo až v roce 1950. Bronzová socha je v Evropě unikátní nejen svou velikostí, ale i důsledným realistickým pojetím. Autor Bohumil Kafka na modelu koně pracoval několik let a pro sledování sochařovy práce byl ustanoven devítičlenný poradní sbor, sestávající z řady specialistů, včetně historiků a hippologů.