V úterý 4. listopadu se v prostorách Malé scény Kongresového centra Praha uskutečnila třetí ze série konferencí věnovaných problematice architektonických bariér – Přes bariéry III., tentokrát s podtitulem Profesionalita v mapování přístupnosti veřejného prostoru, sjednocení metodických pokynů. Pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj a paní ministryně Karly Šlechtové ji uspořádala Pražská organizace vozíčkářů.
Konference Přes bariéry III. nabídla prostor pro shrnutí stávající práce na sjednocení metodických pokynů. Byla připomenuta Metodika kategorizace přístupnosti objektů, která je již zavedena do praxe. Současně byl představen upravený návrh Metodiky kategorizace přístupnosti tras a komunikací, jehož změny si vynutily výsledky testování metodiky v praxi. Základ metodických pokynů představili odborníci z Pražské organizace vozíčkářů, Ing. Marie Málková, Ing. arch. Jan Tomandl a Mgr. Kateřina Novotná. Výsledky testování metodiky určené pro kategorizaci tras a komunikací představili Mgr. Jana Chudobová z Magistrátu města Olomouc spolu s Mgr. Milanem Langerem z Trendu vozíčkářů Olomouc.
První blok konferencí pak zakončila prezentace prof. Ing. arch. Ireny Šestákové z Fakulty architektury ČVUT, která představila spolupráci a provázání profesionálního mapování přístupnosti s akademickou půdou a s profesní přípravou budoucích odborníků.
Druhý blok tvořily příspěvky účastníků konference, tematicky zúžené na popis praxe mapování přístupnosti. Své zkušenosti prostřednictvím prezentací představili:
Ing. arch. Jan Ritter (Labská stezka, o. s.) – Zkušenosti z projektu Labská cyklotrasa – od pramene k moři napříč Evropou bez bariér
Ing. arch. Helena Svítková (MČ Praha 2) – Zkušenosti ze zpracování publikace „Praha 2 – průvodce přístupnosti"
Ing. Jana Szczuková (Kazuist, s. r. o.) – Mapování přístupnosti turistické infrastruktury dle metodiky „Jedeme taky"
Ing. Mojmír Nováček (Klub českých turistů) – Vozíčkářské trasy Klubu českých turistů
Stanislav Kubík (CZEPA) – Aplikace Vozejkmap
Ing. Rostislav Hošek – Krátká zpráva o konferenci v Neapoli a prioritách v řešení přístupnosti veřejného prostoru v rámci Evropské unie
Konference se účastnilo celkem 67 zástupců organizací, institucí, vysokých škol, krajských a městských úřadů.
Hlavními závěry konference je dohoda o formalizaci pracovní skupiny, která se dlouhodobě věnuje koncepční práci na metodických pokynech, a finalizace Metodiky kategorizace přístupnosti tras a komunikací.
Děkujeme všem, kteří se konference zúčastnili, a těšíme se na další vzájemnou spolupráci.