V pondělí 30. listopadu 2015 se uskutečnila v pořadí čtvrtá konference Přes bariéry. Letošním tématem byla Jednotná metodika mapování v praxi 2012 – 2015. Na konferenci byly představeny projekty, které jednotné metodické pokyny využívají a zprostředkovávají svým cílovým uživatelům profesionálně zpracovaná data o přístupnosti prostředí.
První blok zahájila Jitka Chlupáčová z České spořitelny, která představila výsledky auditu přístupnosti celé pobočkové sítě ČS a nově vzniklé stránky projektu Banka bez bariér. Dle metodiky byly v minulých letech zmapovány všechny pobočky České spořitelny spolu se všemi bankomaty. ČS se věnuje také odstraňování zjištěných bariér a auditu poboček z pohledu zaměstnávání osob s omezenou schopností pohybu.
Jindřiška Jakešová představila za Městskou část Praha 1 Webovou verzi atlasů přístupnosti objektů na území MČ Praha 1. V minulých třech letech nechala Praha 1 zmapovat většinu veřejnosti sloužících objektů na svém území, v roce 2015 k nim přidala aktualizace a informace o přístupnosti zelených ploch. Získaná data předala veřejnosti nejen dvěma tištěnými atlasy, ale také on line aplikací, která je průběžně aktualizovaná a doplňovaná o další údaje.
Z Brna přijely a svůj příspěvek přednesly Eva Rossi z Magistrátu města Brna a Milena Antonovičová, odborná konzultantka. Příspěvek Mapování ve městě Brně shrnul dosavadní projekty věnující se mapování přístupnosti v Brně, podrobněji informoval o novém projektu mapování zdravotnických zařízení. Eva Rossi v závěru představila plánovanou mapu přístupnosti objektů, která by měla být dostupná na webovém portálu Brna.
Brněnské projekty zaměřené na mapování a odstraňování bariér realizované Ligou vozíčkářů představil Štěpán Malčík. Kromě jiného mluvil o pracovních postupech při mapování přístupnosti i potřebě kvalitní znalosti problematiky a metodiky tak, aby vznikající materiály s informacemi o přístupnosti byly vypovídající a co nejvíce objektivní.
V závěru prvního bloku vystoupila Kateřina Novotná z Pražské organizace vozíčkářů s příspěvkem představujícím inovované webové stránky www.presbariery.cz. Ty v sobě snoubí přístupnosti prostředí a problematiku architektonických bariér v několika rovinách. Věnují se aktuálnímu dění v této oblasti napříč celou republikou, zaznamenávají proces koncepční práce v oboru, nabízejí místo pro diskuzi odborníků, ale také jsou uložištěm pro databázi více jak 3000 objektů a dat o jejich přístupnosti. Přestavila také mapovou aplikaci webových stránek, která je zaměřená na přístupnost v hlavním městě Praze.
Druhý blok příspěvků zahájila Dana Bergerová z Života bez bariér, který působí v Nové Pace. Mapování přístupnosti ve městě Nová Paka bylo ústředním tématem její prezentace. Ta zahrnovala praktické informace shrnující mapování v terénu, aplikaci metodiky i následného zpracování získaných informací.
Akademickou půdu na konferenci příspěvkem reprezentovala Vendula Poslední z UJEPu. Prezentovala projekt rekonstrukce kampusu v Ústí nad Labem i mapování přístupnosti a předávání informací zaměstnancům, studentům i návštěvníkům univerzity.
Barbora Hozová ve svém příspěvku přiblížila projekt, v rámci kterého využil Metodiku kategorizaci přístupnosti objektů Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi. Projekt „Návštěva geoparku Kraj blanických rytířů bez bariér“ se kromě informací o přístupnosti objektů a okolí sloužících návštěvníků s omezenou schopností pohybu věnuje i samotnému rozvoji přístupnosti v geoparku.
Příspěvek Jany Szczukové z třineckého Kazuistu se věnoval možnostem implementace jednotné metodiky do mapování turistické infrastruktury. Shrnul specifické aspekty, které do přístupnosti prostředí vnáší problematika cestovního ruchu.
Závěr konference byl tradičně věnován diskuzi. Konference Přes bariéry IV. – Jednotná metodika v praxi 2012 – 2015, kterou podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj, se zúčastnilo 50 odborníků z organizací a institucí, které se mapování a odstraňování architektonických bariér profesionálně věnují.