Mapování přístupnosti prostředí z pohledu osob s omezenou schopností pohybu a jeho metodická podpora a profesionalizace 2024
Projekt Mapování přístupnosti prostředí z pohledu osob s omezenou schopností pohybu a jeho metodická podpora a profesionalizace v roce 2024 naváže na projekty realizované v předchozích letech a podporované Ministerstvem pro místní rozvoj. Jeho součástí je několik vzájemně souvisejících aktivit, které v celku tvoří komplexní program věnující se problematice architektonických bariér.
Cíle projektu jsou:
- mapování a kategorizace přístupnosti prostředí (objektů, prostor, komunikací, tras),
- návrhy úprav a odstraňování stávajících bariér,
- předávání objektivních a jednotně zpracovaných informací o přístupnosti cílovým skupinám,
- vzdělávání s cílem předejít vzniku nových bariér,
- účast na vytváření koncepce v oblasti mapování a odstraňování bariér a související legislativy.
Mapování přístupnosti prostředí a následná iniciace návrhů na odstraňování bariér je stále aktuálním tématem. Přístupné prostředí jako standard je potřebou nejen úzké skupiny osob s tělesným postižením, ale obecně široké veřejnosti, zahrneme-li seniory, rodiče s malými dětmi, osoby s dočasným omezením schopnosti pohybu. Aktivity související s mapováním přístupnosti a architektonických bariér a následné zpracování informací pro cílové uživatele výrazně vzrostly v minulých deseti letech. Nekoordinované projekty vznikající v České republice způsobily, že informace nebyly přesné a porovnatelné. Neexistovalo měřítko pro hodnocení míry přístupnosti, ani metodické materiály pro pracovníky v terénu. Dlouhodobým cílem projektu je tedy rozvoj jednotných metodik mapování a kategorizace přístupnosti prostředí tak, aby výsledné informace byly spolehlivé, využitelné všemi cílovými skupinami a srozumitelné napříč celou Českou republikou. Informace získané v rámci realizace projektu jsou metodicky zpracovávány a ihned zveřejňovány na platformě www.presbariery.cz tak, aby byly dostupné všem cílovým skupinám.
Výstupy mapování přístupnosti současně slouží jako podklad pro následné návrhy úprav a samotné
Neméně důležitým cílem projektu je organizace vzdělávacích aktivit, v rámci kterých se snažíme předat studentům zejména FA ČVUT zkušenosti z praxe, zprostředkovat pohled samotných klientů s velmi těžkým tělesným postižením a nabídnout možnost vyzkoušet si pohyb s kompenzačními pomůckami.
S cílem předejít vzniku nových bariér do projektu vstupuje aktivita spojená s odborným poradenstvím jednotlivcům i institucím.
Projekt Mapování přístupnosti prostředí z pohledu osob s omezenou schopností pohybu a jeho metodická podpora a profesionalizace je podpořen ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj.